Historyczna przestrzeń na Konopczyńskiego

,

 

Historia mieszkania: obecnie właścicielami jest małżeństwo anglików , na co dzień mieszkających w Szwecji.

Wcześniej mieszkanie należało do Jana Józefa Lipskiego, polski publicysta, krytyk i historyk literatury. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Kawaler Orderu Orła Białego. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Członek zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Mazowsze. Działacz socjalistyczny, przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej. Wieloletni przewodniczący pozostającej w podziemiu wolnomularskiej loży Kopernik. Senator I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

Mieszkanie , jest związane z historią współczesnej Polski nie tylko poprzez osobę Jana Józefa Lipskiego , ale także odbywały się tam , tak samo jak w innych warszawskich mieszkaniach wykłady Towarzystwo Kursów Naukowych nie formalnie nazywanych Latającym Uniwersytetem.

„Chodziło nam po pierwsze o to, żeby uczyć, żeby uczyć młodzież tematów niecenzuralnych, zakazanych i żeby wyrabiać w słuchaczach samodzielne, krytyczne, myślenie. Temu przede wszystkim miały służyć wykłady z historii najnowszej, historii idei, z literatury polskiej, rosyjskiej, z ekonomii, czy socjologii” – wyjaśniał ideę Uniwersytetu Latającego Jerzy Jedlicki, podczas konferencji poświęconej Komitetowi Obrony Robotników.